Yıldırım Belediyesi Logosu

Yıldırım'da Kadınlar

Yıldırım Belediyesi sosyal hayatta ve ekonomide kadınların daha etkin rol alması yönünde çalışmalar yürütmektedir. YILMEK kursları ile kadınlara, meslek edinmeleri açısından önemli bir yol açarak, hem boş zamanlarını değerlendirebilmeleri, hem de ekonomik kazanımlar sağlayabilmeleri konusunda desteklerini sürdürüyor. Yıldırımlı kadınların üretime katılması amacıyla tanzim satış kooperatifi kuruldu. Kadınlarımızın evlerinde ürettikleri ürünler, kooperatif aracılığıyla satışa sunulmaktadır. Yıldırım ekonomik alanda kalkınacaksa bu ancak kadınlarımızın desteği ile mümkün olacaktır.

Belediye hizmetleri dâhilinde yer alan Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, kadınların ihtiyaç duydukları her konuda onlara yardımcı olma adına çalışmalar yürütürken, Kadın Konukevi de şiddete maruz kalan kadınları bünyesinde ağırlıyor. Ayrıca ‘Yıldırım’da Sağlıklı Kadınlar Mutlu Aileler’ projesi kapsamında, Yıldırımlı kadınlara meme kanseri tarama programı uygulanarak, taraması olumsuz sonuçlanan ve tedaviye ihtiyaç duyan kadınlar da ilgili birimler tarafından yakından takip ediliyor.

S.S. KADIN GİRİŞİMİ ÜRETİM İŞLETME KOOPERATİFİ

“Yıldırım Kadınla Güçlü”

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından 2015 yılında S.S. Yıldırım Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi kurulmuştur.  Kooperatifin amacı ortaklarının, sosyal ve kültürel ekonomik faaliyetleri kapsamında yer alan mal ve hizmet üretimi ile bunların pazarlanmasına yönelik ihtiyaçları karşılamak, girişimleri desteklemek, üretim becerilerini geliştirmek, böylece ortaklarının ekonomik menfaatlerini koruyarak sağlıklı ve gelişmiş bir çevrede yaşamalarını sağlamaktır.

YILMEK kurslarında meslek ve el sanatı eğitimi alan kadınların ürettikleri ürünlerin S.S. Yıldırım Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi desteği ile pazarlama ve satış yaparak gelir elde etme imkânı sağlamak üzere gerekli çalışmalar yürütülmektedir.

KANSER ERKEN TEŞHİS VE TARAMA MERKEZİ

Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Yıldırım Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi” ne Belediyemizce Yıldırım Tıp Merkezi binamızdan yer tahsis edilerek ücretsiz mekân desteği verilmiştir. Yıldırım KETEM örnek bir sağlık hizmeti veren kurum haline getirilmiştir. Kanserde erken teşhis çok önemlidir. Yıldırım’da Haftada ortalama 100 kadınımız her gün Belediyemiz araçları ile mahallelerinden alınarak KETEM’e ulaştırılmaktadır.

“Sağlıklı Kadın Mutlu Aileler” projesi kapsamında Halk Sağlığı Müdürlüğü ile imzalanan protokol kapsamında ilçemizde; 2015 yılında toplam 2.360 kadına 2016 yılının ilk 3 ayında 1450 kadına ulaşılarak toplam 3.810 kadına kanser taraması yapılıp bilgilendirilmeleri gerçekleşti.

KADIN DANIŞMA MERKEZİ

Yıldırım 'da ikamet eden; duygusal, cinsel ve ekonomik şiddete uğrayan, uğrama riski taşıyan kadınların, şahsen veya telefonla başvurarak, ücretsiz hukuksal bilgilendirme, psikolojik danışmanlık hizmeti alabilecekleri ve kadına dair konularda bilgilendirilmeleri, bilinçlendirilmeleri, desteklenmeleri ve güçlendirilmelerini amaçlayan Kadın Danışma Merkezi çalışmalarına başlamıştır.

HANIMELİ DOSTLUK ELİ PROJESİ

Yıldırım Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesindeki personel, ev ziyaretleri gerçekleştirerek, sosyal yardımlar hakkında bilgilendirmeler yapılıp, ailelerin ihtiyaçları doğrultusunda sosyal destek sağlanıyor ve bürokratik işlemler konusunda da rehberlik hizmeti veriliyor.

Yıldırım Belediyesi tarafından sosyal yardım desteği verilen ailelerin ziyaret edilerek yerinden gözlem yapılması, ailelere sağlanan manevi destek yanında; Maddi destek alabilecekleri kurum ve kuruluşlara yönlendirmelerin yapılmaktadır.

Ayrıca yoksul vatandaşların sosyal yardımlara bağımlı hale gelmemesi bu vatandaşlardan çalışabilir olanlar istihdama kazandırılması amacıyla yetenekleri ve ihtiyaçları ölçüsünde meslek edindirme kurslarına yönlendirme yapılması ve İŞKUR ve KOSGEB işbirliğinde düzenlenen girişimcilik eğitimlerine katılımı sağlanarak girişimci olmalarının yolunun açılması sağlanmaktadır.

EŞİTLİK BİRİMİ PROJESİ

“Cinsiyet Eşitliği İçin Bir Adım At”

Yıldırım Belediyesi Eşitlik Birimi kapsamında yürütülecek çalışmalarla yaklaşık 200 bin kadın nüfusuna odaklı teşvik ve destek programlarının hazırlanması, ilgili grubun yerel yönetimlerin sunduğu fırsatlara erişimlerinin sağlanması, bir anlamda Yıldırım da ikamet eden kadınları güçlendirerek aile kurumunu ve devamında gelen nesli ekonomik ve sosyal açıdan güçlü bir konuma getirmek amaçlanmaktadır.

‘’Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi - Erken Yaşta ve Zorla Evlilikler - Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’’ konularında vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, Yıldırım’da farkındalığı arttırmak için eğitim çalışmaları ve çeşitli faaliyetler yapmaktadır.

Kadınlar Günü, Kadına Yönelik Şiddeti Önleme Günü, Dünya Kız Çocukları Günü etkinlikleri ve bilinçlendirme faaliyetleri kapsamında kurum içi ve dışı eğitimler düzenlendi.

YILDIRIMLI KADINLAR SPORLA BULUŞUYOR

Yıldırım Belediyesi kadınları sporla buluşturuyor. Kadın spor merkezleri, ayda ortalama 600  kadına spor yapma imkanı sağlıyor. Haftanın 6 günü konusunda uzman spor eğitmenlerin gözetmenliğinde; pilates, step, aerobik ve fitness çalışmaları yapan kadınlar, koşu bandı, kondisyon bisikleti, eliptik bisiklet ve daha bir çok kondisyon aletinin bulunduğu merkezlerde profesyonel spor hizmeti de alabiliyorlar. Günde 8 ayrı seansta spor yapan kadınlar için kişisel eşyalarını koyabilecekleri kilitli dolaplar, soyunma odaları, dinlenme alanları ve duşlar da mevcut.

İletişim :444 16 02

  • Paylaş