Yıldırım Belediyesi Logosu

Yıldırım'da Gençler

Yıldırım Belediyesi, gençlerin kültürel ve sportif etkinliklerine ev sahipliği yapacak gençlik merkezlerini Yıldırım’a kazandırmaya devam ediyor. ‘Genç Dostu Şehirler’ arasında bulunan Yıldırım Belediyesi, 5 bin kişilik spor kampüsüyle geleceğin sporcularını ülkemize kazandırıyor. Ayrıca 75. Yıl Gençlik Merkezi de gençlerin her konuda danışabileceği önemli bir merkez. Bunun yanı sıra, Avrupalı gençleri de ilçede ağırlayan Yıldırım Belediyesi, Bursa Teknik Üniversitesi ile imzaladığı protokol kapsamında, Yıldırımlı gençlere dil eğitim kursları da vererek, gençlerin kendilerini geliştirebilmeleri ve dünya vatandaşı olmaları yolunda önemli adımlar atıyor.

Ayrıca, Yıldırım Belediyesi ‘Erdemli Gençlik Erdemli Yıldırım’ sloganıyla gençlerle birlikte izcilik protokolünü imzaladı. Yıldırım’da vatandaş odaklı sosyal projeler üretmeye devam eden Yıldırım Belediyesi, soğuk kış aylarında çocuklar, gençler ve kadınlar üşümesin diye ‘Her Evden Bir Battaniye’ kampanyası başlattı. Bunun yanı sıra, madde bağımlılığı ile mücadele konusunda ‘Değerlisin Sağlıklı Kal’ anlayışı ile harekete geçen Yıldırım Belediyesi; kamu kurum ve kuruluşları ile STK'lar işbirliğinde Türkiye’de ilk defa hayata geçirilecek bir sosyal sorumluluk projesini başlattı. Bir diğeri ise, Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şubesi ortaklığıyla hayata geçirilen ‘Akademi Yıldırım’ projesi kapsamında öğrencileri seçkin yazar ve akademisyenlerle Yıldırım Belediyesi çatısı altında buluşturuluyor.

YILDIRIM OKULA DEVAMI ARTIRMA PROJESİ

Bursa Yıldırım Belediyesi ve Bursa Yıldırım Kaymakamlığı (İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü) Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi iş birliğinde, Yıldırım İlçesinde eğitim hizmeti veren okullarımızda bir eğitim-öğretim yılı içinde sürekli devamsızlığı olan ya da  devamsızlık  gün sayısı on beş günden fazla olan öğrenci ve ailelerine yönelik;  “Öğrencinin okul başarısına yönelik çalışmalar”, ı kapsayan duygusal ve sosyal yönden gelişimlerini sağlayıcı, olumlu kişilik özelliklerinin fark ettirildiği, yaratıcı yönlerinin ortaya çıkarıldığı, öğrencilerin kendilerine güven duymalarını sağlayıcı faaliyetlerin yürütülmesini, “Öğrencilerinin okula devamlarını artırmak amacıyla anne ve babalara yönelik bilinçlendirici çalışmalar” düzenlemektedir.

Yıldırım Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü personeli, Uludağ Üniversitesi’nden bir öğretim üyesi, pilot okulun müdür yardımcısı ve öğrencileriyle birlikte sinema etkinliği ve botanik park gezisi yapıldı. Pilot okulda öğrencilerle keçe çalışmaları yaptırıldı. Yiğitler Anadolu Kız Meslek Lisesi’ne, Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, Göç, Tekstil ve Enerji Müzelerine gezi düzenlendi.

Değerlisin Sağlıklı Kal Projesi  ile pilot grup olan öğrencilere ve ailelerine 75. Yıl Cengiz Oğuz Sağlık Merkezi’nde tanışma toplantısı gerçekleştirilerek tehlikeli alışkanlıklar vb. konularda ailelere ve gençlere destek verilmesi sağlandı.

Yine bu proje kapsamında öğrencilerin ailelerine Müdürlüğümüzce ev ziyaretlerinde bulunuluyor.

ŞEHİR PASAPORTU PROJESİ

Yıldırım’daki çocukların kültürel ve sanatsal faaliyetlerin içinde daha fazla yer almaları için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bursa Devlet Tiyatrosu ile iş bilirliği protokolü imzaladık. Protokol kapsamında ilçede öğrenim gören 8 bin 500 altıncı sınıf öğrencisi, Yıldırım’ın tarihi ve kültürel mekanlarını ziyaret etti. Öğrenciler için oluşturulan ‘Şehir Pasaportu’nda ziyaret edilen her bölgede bu pasaportlara bölge vizesi yapıştırıldı.

SPOR ŞEHRİ YILDIRIM

Spor şehri olma hedefindeki Yıldırım son yıllarda önemli uluslararası spor etkinliklerine ev sahipliği yaptı. 24 yıl aradan sonra yapılan Yıldızlar Balkan Güreş Şampiyonası, 17 Yaş Balkan Badminton Şampiyonası, Yıldız Erkekler Halter Turnuvası Yıldırım'da düzenlenen başlıca spor müsabakaları oldu. Ayrıca Yıldırım’da amatör sporu ayağa kaldırmak amacıyla daha önce spor okullarına 3 bin 500 spor malzemesi desteği yapan Yıldırım Belediyesi, geçtiğimiz aylarda da ilçedeki 183 okula 8 bin 400 spor malzemesi yardımı yaptı. İçinde futbol, basketbol ve voleybol topları, jimnastik minderleri, badminton raketi ve topları, kedi merdiveni, çember ve huni gibi malzemelerden oluşan yardımdan Yıldırım’daki 104 bin öğrenci faydalandı.

YAZ SPOR OKULLARI

Yıldırım Belediyesi, öğrencilere yeni arkadaşlıklar ve dostluklar edinerek sosyalleşme fırsatı tanıyor. Dr. Sadık Ahmet Spor Tesisleri ve Yıldırım Belediyesi Spor Kompleksi’nde düzenlenen yüzme kurslarında 3 bin 500 çocuğa eğitim verilirken, futbolda bin 800 çocuk sporla tanıştı. Cimnastikte 450, basketbolda 340, voleybolda 300, tekvandoda 280, teniste 150 ve karatede 200 öğrenci olmak üzere Yıldırım Belediyesi Yaz Spor Okulları’yla 7 bin 20 çocuğa spor alışkanlığı kazandırıldı. Alanında uzman 63 eğitmenle gerçekleştirilen spor okullarıyla, çocukların sağlıklı gelişimi ve kötü alışkanlıklardan uzak durmalarında önemli bir adım atıldı.

İletişim: 444 16 02

  • Paylaş