Yıldırım Belediyesi Logosu

Doğa ve Spor Alanları

Yeşil Bursa’nın ‘yeşil’ini bünyesinde en fazla barındıran ilçelerinden olan Yıldırım, önemli doğal zenginlikleri de bünyesinde barındırıyor.

ZEYNİLER KÖYÜ

Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu romanıyla ünlenen Zeyniler, Osmanlı dönemi eserleri ve Bizans döneminden kalma  çok sayıdaki manastırla yanı sıra doğal zenginlikleriyle farklı özellikleri bünyesinde barındırıyor. Önemli turizm potansiyeline sahip olan Zeyniler ve civarında oluşturulacak yürüyüş akslarıyla ve bölgede organik üretimi destekleyerek,  günü birlik faaliyetlerinin niteliği ve niceliği her geçen gün artıyor.

Tarihi ve doğal güzellikleri ile şehir merkezinden sadece 10 dakika mesafede, ziyaretçilerine başka bir dünyanın kapılarını aralayan Zeyniler’i Turizm Bölgesi haline getirmek için;

-Türk Edebiyatı’nın en önemi eserlerinden olan Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu romanına ilham kaynağı olan, Feride’nin evi, Çalıkuşu evi gibi yapılar kültür turizmine kazandırılacak.

-Eşsiz doğal zenginlikleri bünyesinde barındıran Zeyniler’i de içerinse alan yürüyüş parkurları ile doğa tutkunlarının buluşma noktası haline getireceğiz.

-Zeyniler’de bulunan Yamaç paraşütü pisti geliştirilerek doğa sporlarına kazandıracağız.

-Organik üretimi teşvik ederek, bu ürünlerin satış ve pazarlamasına destek sağlayacağız.

KÜREKLİ ŞELALESİ

Yıldırım’ın önemli doğal zenginliklerinden birisi de Küreklidere Şelalesidir.  Orman içerisinden  2 kilometrelik patika ile ulaşılan Şelalenin görülebildiği bir seyir terası, çeşme ve banklar bulunur. Uludağ'da eski volfram madeninin doğusundan Kürekli Dere’nin oluşturduğu şelale 80 metre yükseklikten dökülür.

  • Paylaş