Yıldırım Belediyesi Logosu

Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmin ekonomik faaliyetlerdeki yer her geçen artıyor. Yıldırım, tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri ve  kültürel çeşitliliği büyüyen bu pastadaki payını arttırabilecek, önemli argümanlara sahip. Yerel yönetim olarak, ilçemizin bu potansiyelinin daha verimli bir şekilde kullanarak, katma değerini arttırmayı öncelikli hedeflerimiz arasında değerlendiriyor ve bu kapsamda projeler geliştiriyoruz.

CUMALIKIZIK’TA TARİH AYAĞA KALKIYOR

Osmanlı kırsal mimarisinin ilk örneklerinden olan, değerini UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girerek kanıtlayan Cumalıkızık’ın tarihi mirasını ayağa kaldırmak için yoğun çaba sarf eden Yıldırım Belediyesi’nin, 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planı, Bursa Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan yapılan incelemeler sonrası onaylandıktan sonra tarihi köydeki restorasyon işlemleri büyük ölçüde tamamlandı. Cumalıkızık’ta çevre düzenlemesi ve mimari projeler yapılarak tarihi dokuya zarar verilmeden eski kimliğine yeniden kavuşturuluyor. Tarihi Cumalıkızık Hamamı ve 5 tarihi eser, Prof. Dr. Zeynep Ahundan'ın danışmanlığında Yıldırım Belediyesi ve Bursa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nın ortaklaşa imzaladığı protokolle aslına uygun olarak restore edilirken, 4 yapının da röleveleri yapılarak restorasyonuna başlandı.

YILDIRIM’DAN TARİHE 256 SEFER

Medeniyetlerin beşiği Anadolu’nun tarihi mirasıyla, ilçe sakinlerini kucaklaştıran Yıldırım Belediyesi’nin; Mevlana’nın manevi hazinesi ve Selçuklu Devleti’nin başkenti Konya, Osmanlı’nın imparatorluğu geçiş kapısı İstanbul, tarihin akışının değiştiği Çanakkale ve turizmin gözde merkezi Nevşehir’e düzenlediği kültür turları 7’den 70’e binlerce Yıldırımlının ilgi odağı oldu. Turlara toplam 11 bin 776  kişi katıldı.

  • Paylaş