Yıldırım Belediyesi Logosu

Yıldırım'da Engelliler

Yıldırım Belediyesi, düzenli olarak ihtiyaç sahibi olan engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye dağıtımı yapıyor. Yine belediye bünyesinde, ‘Engelsiz Masa’ projesi ile engellilerin sorunları dinleniyor ve çözümler bulunuyor. Ayrıca engelli vatandaşlar için ekonomik, kültürel, spor ve sosyal alanlarla çeşitli fırsatlar yaratılıyor. Yıldırım Kent Konseyi’nde düzenli olarak engelli vatandaşların sorunları masaya yatırılıyor. Yıldırım Belediyesi çatısı altında engelli vatandaşların düzenlediği konserlerle, engellilerin sosyalleşmesine ön ayak olunuyor. Ayrıca Yıldırım Belediyesi, Türkiye’de örneği bulunmayan Engelsiz Yaşam Merkezi projesini uygulamaya hazırlanıyor. Bununla birlikte, Yıldırım Belediyesi tarafından engelli vatandaşlar için belediye binası önüne ve Barış Manço Kültür Merkezi girişine akülü araba şarj istasyonları kuruldu. Yıldırım Belediyesi, engelsiz yüreklerin toplumsal hayatta daha aktif bir şekilde yer alabilmeleri ve yaşamlarını kolaylıkla sürdürebilmeleri adına çalışmalarını büyük bir titizlikle sürdürüyor.

ENGELSİZ MUTFAK

Yıldırım'daki dezavantajlı grupları hayata hazırlayan projelerle sosyal belediyecilikte çığır açan Yıldırım Belediyesi, engelli vatandaşların eğitim gördüğü 'Engelsiz Mutfak' ile engellilere sahip çıkmaya devam ediyor. Yıldırım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde hizmete açılan ve ilk sene 30 öğrenciye ücretsiz eğitim vererek meslek sahibi yapan proje, bu sene 80 öğrenciye eğitim veriyor. Haftada 4 gün alanında uzman eğitimler tarafından aşçılık eğitimi alan öğrenciler, 8 ay sürecek kurs sonunda sertifikalarını alarak diplomalı pasta-börek ustası olma imkanına kavuşuyor.

DOSTLUK KAPISI PROJESİ

Bursa Valiliği aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile ortak yürütülen proje kapsamında bakıma muhtaç ve engelli ailelerine, uzman eğitmenler ve rehber kitaplarla, fiziksel, psikolojik, sağlık ve ekonomik durumlarını iyileştirmeyi amaçlayan Dostluk Kapısı Projesi çalışmalarına başlamıştır.

ENGELSİZ MASA

Sosyal Belediyecilik anlayışı ile hizmetlerinin odağına insanı koyan Yıldırım Belediyesi, engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak adına çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü bünyesinde yer alan Engelsiz Masa ile ilçede yaşayan engellilerin sorunlarına çözüm bulunuyor. Yıldırım Belediyesi, Mart 2014’ten bu yana 9 engelli vatandaşa tedavilerinde ulaşım ve refakat hizmeti sundu. Yapılan başvuruların değerlendirilmesi sonucunda ihtiyaç sahiplerine de 122 tekerlekli ve 10 akülü sandalye teslim edilirken; 10 engelli vatandaşa da elektronik hasta yatağı temin edildi.

MÜZİK AKADEMİSİ

Zihinsel, bedensel ve görme engelli vatandaşlar ile otistik ve down sendromlu çocuklarımız Dünyada 3 merkezde Türkiye'de sadece Yıldırım'da faaliyet gösteren Müzik Akademisi’nde aldıkları sanat eğitimi sayesinde dört duvar arasından çıkıyor, hayatın içerisinde yer alabiliyorlar. Engelli ve dezavantajlı bin 153 öğrencimize enstrüman çalma eğitimi veriyoruz. Yıldırım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren roman vatandaşlar, engelliler, yetimler, yoksullar ve kimsesizler gibi dezavantajlı grupları topluma kazandırmayı amaçlayan Müzik Akademisi'nde yıl boyunca 13 farklı branşta eğitim gören 362’si engelli, toplamda bin 362 kursiyer eğitimlerini tamamlayarak başarı belgesini almaya hak kazandı. Alanında uzman müzisyenler tarafından keman, gitar, klarnet, piyano, bağlama, ritim, yan flüt, bağlama ve ney enstrümanlarının teorik ve pratik eğitimlerini alan kursiyerler, hünerlerini düzenledikleri yılsonu etkinliğinde sergileme fırsatı yakaladılar.

ENGELSİZ PARK İLE ENGELSİZ OYUN

Engelli vatandaşların, ‘Engelsiz Şehir Yıldırım’da daha rahat bir yaşam sürdürmelerini hedefleyen Yıldırım Belediyesi, engelli çocukların oyun özgürlüğüne kavuştuğu Mimar Sinan Engelsiz Parkı ile diğer belediyelere örnek oluyor. Mimar Sinan Engelsiz Parkı, sosyal alanda duyarlı belediyecilik örneği olarak gösterilirken, engelli vatandaşların engelsizce dolaşabildiği bir mekân oldu. Tasarımı, oyun ve fitness aletleriyle engelli vatandaşların sosyal yaşamına destek olan park, fiziksel anlamda da gelişimlerine fayda sağlıyor. Engelli ve engelsiz vatandaşları bir araya getiren bin 648 metrekaresi yeşil alan olmak üzere 2 bin 711 metrekarelik alanda hizmet veren parkta, görme engelliler için de kılavuz kaldırımlar bulunuyor.

İletişim : 444 16 02

  • Paylaş