Yıldırım Belediyesi Logosu

Başkan'dan Mesaj

Sevgili Yıldırımlılar,

 

Toprağında nefes aldığımız Yıldırım, aziz vatanımızın aziz bir beldesidir. Her köşesinde kadim medeniyetimizin değerlerini barındırır. Bizler, görevde geride bıraktığımız dört yıl boyunca, bütün projelerimizi bu inançla( bilinçle)  hayata geçirdik. Şimdi,  ‘hasat dönemi’ne  ermenin  heyecanı içindeyiz.

 

Bundan dört yıl önce göreve geldiğimizde, Yıldırımlılara bir söz vermiştik. Demiştik ki, belediyemizin kapısını vatandaşlarımıza daima açık tutacağız ve yapacağımız her işi, “katılımcılık” anlayışı ile gerçekleştireceğiz. İlçemizin sorunlarına çözüm üretirken “ortak akıl” la hareket edeceğiz. Ve yine demiştik ki, Yıldırım’da yaşayan her vatandaşımızı “paydaş” olarak göreceğiz...

 

Çok şükür, tam dört yıl boyunca, bu sözlerimize, bu ilkemize bağlı kalarak hizmet verdik. Ürettiğimiz bütün projelerde Yıldırımlıların doğrudan ve demokratik katılımını sağlamaya özen gösterdik.

 

Vatandaşlarımızdan aldığımız destekle, “İdeal Şehir Yıldırım İçin 100 Adım” vizyonumuz kapsamındaki projelerimizin tamamına yakınını dört yıl gibi kısa bir sürede hayata geçirdik.

 

Bildiğiniz gibi Yıldırım 750 bin nüfusuyla Türkiye'nin 52 şehrinden daha büyük bir ilçe. Fakat Bursa'nın yüzölçümü itibari ile en küçük ilçesi. Buna bir de, plansız yapılaşma ile özdeşleşmiş bir şehircilik imajının ağırlığını ve kemikleşmiş yapısal sorunları ekleyiniz...

 

Böyle bir Yıldırım'ın geleceğini planlamak ve onu ideal şehircilik vizyonuyla “dönüşüme hazırlamak” kolay değildi. Bu “rutin belediyecilik” anlayışının çok ötesinde bir bakış ve irade gerektiriyordu.  Alışılagelen yönetimlerde öldürücü bir hastalık olan  ‘rutin’,  bizim için söz konusu bile olamazdı. Çünkü içimizdeki Yıldırım sevdası ve hizmet heyecanı bizim en büyük kaynağımız, vatandaşlarımız da tek dayanağımızdı.

 

Değerli Hemşerilerim!

 

Büyük edebiyatçımız Tanpınar, ecdadımızın bize bıraktığı mirası anlatırken her duvar, kubbe, kemer, mihrap ve çininin Yeşil’de dua ettiğini, Muradiye'de düşündüğünü, Yıldırım'da ise “harekete hazır bir kartal hamlesiyle  beklediğini” yazmıştır. Bu sözlerdeki hakikatin sırrını bir parça hissedebilmek için Yıldırım ile ruh yakınlığı kurabilmek gerek.  Ancak o ruh yakınlığı bizi gerçek Yıldırımlı  yapar !

 

Çok şükür ki, bizler görev süremizin dört yılını bu ruh yakınlığı içinde geride bıraktık. İlk dönemimiz planlama çalışmaları ile geçti. Ardından uygulama sürecini yaşadık. Şimdi ise, hasat dönemine adım attık. Önümüzdeki süreç, Yıldırım'ın ve Yıldırımların  hasretle beklediği “altın çağ” ın yaşanacağı hasat dönemidir. Sabrın tatlı meyvelerini hep birlikte toplayacağız... Dört yılda gerçekleştirdiğimiz projelerimize dair ayrıntıları, gazetemizin sayfalarında okuyabilirsiniz.  İçiniz rahat olsun!  Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm hamlesi Yıldırım'da hızla hayata geçiyor.  Artık gün gün, anahtar teslimine yaklaşıyoruz!

 

Görevde yeni bir döneme girerken, bize Yıldırım sevdasıyla katkı veren bütün Yıldırımlılara gönülden teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum...

 

İsmail Hakkı Edebali

Yıldırım Belediye Başkanı

 

  • Paylaş