Tarayıcınız Javascript Desteklememektedir.
Ana Sayfa /Başkan'dan Mesaj

BAŞKAN'DAN MESAJ

BAŞKAN'DAN MESAJ

Sevgili Yıldırımlılar;

 

Büyük yazarlarımızdan Ahmet Hamdi Tanpınar, güzel ilçemize adını veren Yıldırım Beyazid’in devrinde başlayan Bursa mimarisinin bir iç nizamın, insanı hedef alan, onu içten yoğurup şekil veren bir coşkunun ürünü olduğunu söyler. Çok haklıdır. Gerçekten de Bursa mimarisi, Türk ruhunu en iyi yansıtan, atalarımızın medeniyet anlayışını özgün çizgilerle ortaya koyan bir mimaridir. Tanpınar, 1948 yılında kaleme aldığı bir şehir yazısında, “Bursa’yı bir Türk şehri olarak kuran dedelerimizin yaşayışlarındaki halis tarafa hayran oldum” demekten kendini alamaz.

 

Yazarımızı böylesine etkileyen o ‘yaşayış’ın bütün unsurları bize özgüdür ve atalarımızın bu şehirde inşa ettiği sivil yapılar ve anıtsal eserler, medeniyetimizin köklerinden doğmuştur. Şehrimizin bu özelliğinin farkında olan Tanpınar “Bursa, Türk ruhunun en halis ölçülerine kendiliğinden sahiptir” dedikten sonra, mimarimizin eşsizliğini de şöyle dile getirmiştir:

 

“Cedlerimiz inşa etmiyor, ibadet ediyorlardı. Maddeye geçmesini ısrarla istedikleri bir ruh ve imanları vardı. Taş, ellerinde canlanıyor, bir ruh parçası kesiliyordu. Duvar, kubbe, kemer, mihrap, çini hepsi Yeşil’de dua eder. Muradiye`de düşünür. Yıldırım`da harekete hazır, göklerin derinliğine susamış bir kartal hamlesiyle ovanın üstünde bekler.”

 

Bu cümlelerin derinliğinde Bursamızın ve Yıldırım’ın devirler boyu taşıdığı ruhaniyeti hissetmek, ona yönelme arzusu duymamak mümkün müdür? Atalarımızın bize miras bıraktığı değerlere sahip çıkma bilincini taşıyan her insanın, Yıldırım’da kendini tarihle sarmalanmış güzellikler içinde bulunmaması imkansız gibidir. Çünkü Yıldırım ‘iliklerine kadar’ bir Türk şehridir.

 

Değerli hemşerilerim,

 

Göreve geldiğimiz günden bu yana, Yıldırım’ı yukarıda vurguladığım özellikler çerçevesinde yeniden inşa etmeye çalıştığımızı biliyorsunuz. Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm hamlelerinden birini Yıldırım`da hayata geçirirken, kadim memleketimizden ilham aldığımızı her defasında ifade ediyorum. Çünkü bizim rehberimiz, köklerimizdir. Cedlerimizin adeta ibadet edercesine ortaya koydukları eserlerdir, bize bıraktıkları mirasın eşsizliği ve zenginliğidir.

 

Geçtiğimiz günlerde, ‘İdeal şehir Yıldırım’ yolunda çok önemli adımlar attık. İlçemizi geleceğe taşıyacak olan projelerimizden Sular Vadisi ve Doğa Parkı’nın temel atma töreni, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’nin katımıyla gerçekleşti. Değerli Bakanımız ayrıca, Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezimizin açılışını da yaptılar.

 

Yıldırım’a ilgisini her fırsatta göstermesinden sevinç duyduğumuz değerli Bakanımızın çalışmalarımızı takdir etmesi ve ‘Yıldırım Belediyesi, Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi ile hayati bir misyon üstleniyor. Ülkemizdeki belediyeler, başta bu merkez olmak üzere, Yıldırım’da yürütülen çalışmaları örnek almalı. Sayın Özhaseki’nin “Başkan Edebali`nin yaptıkları çalışmaların sonuna kadar destekçisiyiz” ifadelerini kullanması, bize büyük gurur vermiş, sorumluluk bilincimizi de pekiştirmiştir. Sayın bakanımıza çalışma arkadaşlarım ve bütün Yıldırımlılara teşekkürü borç biliyorum.

 

On yıllar boyunca plansız ve çarpık yapılaşma bölgesi olarak anılan Yıldırım artık yepyeni, aydınlık, her vatandaşımızın yaşamaktan mutluluk duyacağı bir geleceğe doğru yol almaktadır. ‘İdeal şehir Yıldırım’ yolundaki projelerimin hayata geçmesinde bize güç veren bürün Yıldırımlıları en içten duygularla selamlıyor ve sevgi ve saygılarımı sunuyorum.